Przejdź do treści
Strona główna » KETTLEBELL

KETTLEBELL

Kettlebell to wszechstronne narzędzie treningowe dostępne w sekcjach sportowych i klubach fitness. Umożliwia wykonanie ćwiczeń takich jak: deadlift, squat, press, tgu, snatch, windmill, clean, jerk etc. Nazwa pochodzi od tradycyjnego rosyjskiego odlewu żeliwnego girya – kettlebell , który wygląda jak kula armatnia z uchwytem.

Kettlebell Hardstyle – Strong First

Odważniki kulowe od lat używane były przez rosyjskich sportowców w celu wypracowania siły jako podstawy praktycznie każdej dyscypliny sportowej (kettlebells ze względu na swój zmienny środek ciężkości, angażują wszystkie partie mięśniowe wpływając na harmonijny rozwój fizyczny). Kettlebells zostały spopularyzowane w 1998r w USA przez Pavla Tsatsouline’a – rosyjskiego eksperta od treningu siłowego i byłego instruktora komandosów jednostek specjalnych SPECNAZ, który do treningu z kettlebells wprowadził filozofię „Hardstyle” (obecnie nazywany StrongFirst). Ćwiczenia w zgodzie z tą filozofią polegają na przelaniu całej energii napięcia wszystkich mięśni ciała w danym ruchu z wykorzystaniem oddechu przeponą. Do Polski kettlebells wprowadzone zostały w 2010r – prekursorem i oficjalnym przedstawicielem Strong First w naszym kraju jest Dariusz Waluś (założyciel CKB Polska, gdzie znaleźć można wszystkich certyfikowanych instruktorów Strong First w PL oraz informacje nt kursów instruktorskich).

Kettlebell dla zdrowia – co Ci da trening z kettlebells?

Regularny trening z Kettlebells poprawia szeroko pojętą siłę i koordynację ruchową. Skutecznie topi tłuszcz, wzmacnia stawy i ścięgna, poprawia tonus mięśni co przyczynia się do ogólnego wzmocnienia i poprawy postawy ciała. Praca z kettlem wymusza mocne zaangażowanie core przez co poprawiamy swoją stabilność, wzmacniamy mięśnie pleców (m.in. czworoboczny, najszerszy grzbietu), co przeciwdziała garbieniu się. Wzmacniamy mięśnie nóg (czworogłowy, dwugłowy, mięśnie łydek, przywodziciele), co przyczynia się do mniejszego przeprostu w kolanach i bólu podczas najprostszych ruchów zginania stawów, czy zwykłego chodzenia. Rozluźnia zginacze bioder, co poprawi mobilność stawów, a także przyczyni się do uwolnienia od bólu w okolicach bioder.

To tylko niektóre z korzyści jakie niesie trening z kettlebells. Tak naprawdę reakcja łańcuchowa pozytywnego wpływu kettli na ciało nie ma końca. Nie dość, że kettle uczą prawidłowej postawy, co w dalszej perspektywie zapobiegnie kolejnym kompensacjom w ciele, to również zapobiega i chroni kręgosłup przed dolegliwościami bólowymi. Podczas treningu siłowego przebudowują się blaszki kostne, wzrasta masa tkanki kostnej oraz stopień jej mineralizacji, działa to zbawiennie szczególnie u osób ze schorzeniami takimi jak osteoroporoza. Systematycznie treningi zwiększają ukrwienie i odżywienie stawów, co z kolei zmusza struktury stawowe do prawidłowego procesu odnowy.

Kto trenuje z kettlebells, albo raczej kto może i powinien trenować z kettlebells?

  • kobiety, dla siły, zdrowia, pięknej sylwetki i jędrnego ciała
  • mężczyźni, którzy chcą zbudować mocną silną i sprawną sylwetkę, a nie tylko „spompować” mięśnie
  • osoby chcące przeciwdziałać skutkom siedzącego trybu życia (pracownicy biurowi)
  • osoby starsze, którym brak siły i koordynacji w codziennym życiu
  • mamy, które muszą poprawiać swoją sprawność fizyczną, aby przeciwdziałać bólom pleców podczas noszenia maluszka na rękach
  • osoby preferujące wolne ciężary, mające dość monotonnych i nudnych treningów na siłowni
  • sportowcy dyscyplin drużynowych: piłka nożna, siatkówka, koszykówka, hokej, etc.
  • sportowcy dyscyplin indywidualnych: tenis, pływanie, sporty walki, thriathlon, bieganie, trójbój siłowy
  • pracownicy służb mundurowych: wojskowi, celnicy, policjanci, strażacy, straż graniczna, etc.

Trenować może każdy od 13 roku życia – cena wstępu to silny duch i dbałość o szczegóły

Od jakich odważników powinien zacząć mężczyzna, a od jakich kobieta?

Wszystko zależy od czego startujesz. Jeśli jesteś sportowcem, który waży ponad 100 kg na pewno będziesz wymagał większego odważnika. Jeśli zaś Twoje ciało nie jest skażone siłą – ćwiczeń z masą Twojego ciała będą dla Ciebie najlepsze. Niezależnie od tego, czy jesteś kobietą, mężczyzną, czy młodym sportowcem, nie można pominąć etapu adaptacji mięśniowej. Grozi to kontuzjom. Słabe mięśnie i stawy trzeba najpierw odpowiednio przygotować. Sorry. Nikomu nie zależy na tym, aby Cię upokorzyć, ale na tym, abyś ćwiczył technicznie i bezpiecznie w zakresie swoich możliwości.

Trening z kettlebells uczy pokory i cierpliwości. Ciężar wykorzystywanego przez Ciebie odważnika wzrośnie z czasem wraz z Twoją praktyką i siłą. 😊

Trenuj pod okiem doświadczonych trenerów!

Źródła: https://www.strongfirst.com/, http://www.centrumkb.pl/strong-first/